סדנאות

סדנאות בר מצווה

אתם יודעים מה בדיוק יש בתוך התפילין? נכון! יש קלפים… 

אתם יודעים כמה קלפים? מה כתוב בקלפים? איך נכתבו הפרשיות שבקלפים? באיזה דיו הן נכתבו? באיזה קולמוס? איך הכנתי את הקולמוס? 

למעשה, הסופר שכותב את התפילין לוקח חומרים גשמיים – קלף, דיו וקולמוס – וכותב את המילים הקדושות של התורה עם כוונה “לשם קדושת תפילין” ומושך קדושה עליונה על החומר יש מאין. 

כל אחד שרוכש תפילין אצלנו בבית המלאכה מקבל את הזכות לסדנה חוויתית שבה אני אישית יושב עם הנער ועם ההורים. מקבלים הסברים מפורטים על עבודת הסופר, על דקדוקים הלכתיים הגנוזים  בכתיבת התפילין וביצור בתי התפילין בשבלים השונים. 

זאת לא סדנא וירטואלית ולא דרך המוטימדיה אלא שנער הבר מצווה רואה את החומרים, נוגע בהם ומרגיש אותם. הוא מבין עד כמה  כל פרט מכוון ועד כמה הדקדוקים הקטנים הם חשובים לכשרות התפילין ולהדורם. 

אין לתאר כמה זה מחבר את הנער למצווה. לא דומה אדם שיש לו ידע פנימי בנושא, ראה את הפרשיות שלו במציאות, חווה איך שהם הוכנסו לתוך הבתים תוך כדי הסבר הלכתי על כל פרט לאדם שקיבל תפילין מוכנות ואינו יודע מה יש בפנים, מי כתבם ואיך…

ידיך עשוני ויכוננוני, הבינני ואלמדה מצותך (תהילים קיט)

סדנת כתיבה על גוויל עבור הסופרים

בשנים האחרונות ישנה התעוררות גדולה לכתוב ספרי תורה ומגילות ומזוזות בגוויל.

הגוויל הוא חומר שונה מאוד מקלף, הוא מעובד באופן אחר. האתגרים בכתיבה שונות לגמרי מכתיבה על הקלף. מכיון שכך, רוב הסופרים הרגילים בקלף אינם מצליחים לכתוב על גוויל. 

האמת היא, כתיבה על גוויל הינה תענוג אמיתי! 

היופי של הכתב עם מראה העתיק של הגוויל הוא דבר שמעורר את הלב.

בסדנה קצרה המיועדת לסופרים אני מלמד איך אפשר לכתוב על גוויל. 

מה המבנה של הגוויל? הכרת החומר 

באיזה קולמוס והדיו משתמשים?

 איך מתמודדים עם האתגרים שבכתיבה? שליטה על זרימת הדיו, כתיבה חדה ומהודרת

איך מוחקים בצורה טובה? 

הסדנה מתקיימת בקבוצות קטנות של סופרים שכבר בקיאים במלאכת הכתיבה על בוריה ורוצים להיות מומחים בעוד תחום עתיק ושורשי וכמעט נשתכח בעם ישראל

 

סדנאות הכנת קולמוס נוצה/קנה עבור סופרים

הסופרים מספרים שקולמוס טוב זה 80% מהצלחת הסופר!

אין צורך לתאר את חשיבות הקולמוס לביצועים טובים בכתיבה בכל סוגי הכתב. 

בשנים האחרונות בזכות הטכנולוגיה רוב הסופרים משתמשים בקולמוסים מוכנים, במקרה הטוב מפלסטיק ובמקרה הפחות טוב מברזל או זירקוניום. למעשה הסופרים מעדיפים להיות משועבד  ליצרני קולמוסים מוכנים במקום להכין בעצמם קולמוס מדויק עבורם. כל זה כדי להתגבר על האתגר הגדול המכונה “חרדת הקולמוס”. 

זכרו! האתגר בהכנת קולמוס טוב הוא רובו מחסום פסיכולוגי ומיעוטו חוסר ידע טכני. 

אני מזמין את הסופרים ללמוד איך להכין את הקולמוס המדויק עבורם ע”י הבנה של מבנה הנוצה/קנה, ע”י שיפור טכניקות הגילוף ותיתוך.

הסדנה מתקיימת בקבוצות קטנות עבור סופרים שכבר בקיאים במלאכת הכתיבה ורוצים להשתלם ולהדר את הכתיבה שלהם. 

דילוג לתוכן